5 pomysłów na
pobyt w Beskidach!


Podbabiogórze jest tą częścią polskich gór, która nie została jeszcze zawłaszczona przez turystykę masową, a co się z tym wiąże jest tu spokojniej, bezpieczniej i taniej niż w znanych i hałaśliwych kurortach. To region z pięknymi krajobrazami, ciekawy i cenny przyrodniczo (park narodowy, park krajobrazowy, dwa rezerwaty przyrody), gdzie można przez cały rok uprawiać różne formy turystyki aktywnej. Warto wziąć pod uwagę, że, w końcu nie bez powodu, to właśnie tu, w roku 1906, postawiono pierwsze polskie schronisko w Beskidach Zachodnich, a także wytyczono pierwszy polski, pieszy szlak turystyczny w tej części gór (z Suchej do Zawoi).


Poznaj Podbabiogórze

Tak naprawdę nieważne czy szukasz chwili relaksu, czy miejsca na dłuższy urlop na Podbabiogórzu znajdziesz dokładnie to, czego potrzebujesz! Z dala od zgiełku miasta, z dala od przepełnionych turystami szlaków, odpoczniesz wśród bajecznej natury, poczujesz prawdziwy górski klimat i zobaczysz fantastyczne zabytki skrywające wiele intrygujących historii. Nie daj się długo prosić i poznaj Podbabiogórze!

Czym jest Podbabiogórze?

Podbabiogórze leży u północnych podnóży Babiej Góry, która jest najwyższym szczytem polskiego pasma Beskidów i ich niekwestionowaną królową. To obszar typowo górski, obfity w fantastyczne widoki i ciągle niedotknięty przez turystykę masową. To gwarantuje prawdziwy relaks i możliwość odetchnięcia pełną piersią na szlakach wśród niczym niezmąconej przyrody. Stykają się tutaj ze sobą trzy części Beskidów: Żywiecki, Makowski i Mały. W skład położonego w województwie małopolskim regionu wchodzi łącznie 37 miejscowości w tym bogate w atrakcje turystyczne Sucha Beskidzka, Jordanów i Maków Podhalański. Znaczącym walorem Podbabiogórza jest jego dziedzictwo kulturowe. Barwny folklor i tradycje regionu poznać można podczas licznie organizowanych tu imprez regionalnych, a na spotkanie i odkrycie czekają ciekawe zabytki, interesujące miejsca i fascynujące historie.

Piesze wycieczki przez Podbabiogórze

Podbabiogórze bogate jest w szlaki turystyczne zarówno dla tych bardziej zaprawionych wędrowców, jak i dla tych, którzy w tej dziedzinie są amatorami. Nie brakuje tu pięknych widoków i zachwycającej przyrody, wśród której każdy, niezależnie od wieku znajdzie coś dla siebie. Podbabiogórskie przechadzki zachwalają bardzo również miłośnicy nordic walking’u. To także fantastyczne tereny do uprawiania biegów górskich, i to zarówno tych rekreacyjnych, amatorskich, jak i trudnych, wyczynowych. Bez względu jednak na sposób spędzania czasu na podbabigórskich szlakach należy pamiętać, by w górach dobierać trasy zgodnie z pogodą oraz własnymi umiejętnościami.

TRASA I (Tarnawa Górna – Schronisko PTTK „Leskowiec” – Leskowiec – Targoszów – Krzeszów)
Czas: 3 godziny 25 minut

Przyjemna, niedługa wycieczka wschodnimi obrzeżami Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Na trasie sympatyczne schronisko górskie, interesujące sanktuarium poświęcone św. Janowi Pawłowi II oraz wspaniała panorama ze szczytu Leskowca.

TRASA II (Krzeszów – Żurawnica – Sucha Beskidzka)
Czas: 3 godziny 25 minut

Krótka trasa, idealna jako „rozgrzewka” przed wyprawami w wyższe partie Podbabiogórza. Na szlaku kilka uroczych zakątków oraz bardzo ciekawa formacja skalna na Żurawnicy – Kozie Skały.

TRASA III (Bieńkówka – Koskowa Góra – Maków Podhalański)
Czas: 4 godziny 15 minut

Trasa prowadzi przez dość rzadko odwiedzane przez turystów, a bardzo malownicze tereny Beskidu Makowskiego. Szlak jest nietrudny, dostępny dla każdego piechura, a widok z Koskowej Góry należy do najpiękniejszych i najbardziej rozległych w całych polskich Beskidach.

TRASA IV (Stryszawa Roztoki – Jałowiec – Zawoja Przysłop – Sucha Beskidzka)
Czas: 6 godzin 15 min

Całodniowa wycieczka, pozwalająca poznać niemal cały główny grzbiet Pasma Jałowieckiego. Szczyt Jałowca zachwyca panoramą na Beskid Żywiecki, również w dalszej części trasy nie brakuje miejsc widokowych, zwłaszcza na masyw „Królowej Beskidów” – Babiej Góry. Na trasie napotkamy także ciekawostki przyrodnicze – wodospad na Upornym Potoku oraz pień potężnego świerka „Siłosława”.

TRASA V (Jordanów – Wysoka – Góra Ludwiki – Jordanów)
Czas: 3 godziny

Krótki spacer po okolicach Jordanowa, idealny dla mniej zaawansowanych turystów, ale też miłośników historii i pięknych widoków – cmentarz wojskowy na Wysokiej upamiętnia jedną z najważniejszych bitew pierwszej fazy kampanii wrześniowej 1939 roku, a rewelacyjna panorama z niepozornej Góry Ludwiki zachwyci każdego.

TRASA VI (Sidzina Wielka Polana – Przełęcz Kucałowa – Polica – Mosorny Groń – Zawoja)
Czas: 5 godzin 05 minut

Atrakcyjna, urozmaicona trasa, wiodąca przez wysokie i dostojne Pasmo Polic. Nie zabraknie zarówno pięknych widoków (z Przełęczy Kucałowej czy Mosornego Gronia), cennych przyrodniczo lasów (leśne rezerwaty przyrody na Policy), jak i ciekawostek przyrody nieożywionej (wodospad na Mosornym Potoku – jeden z piękniejszych w Beskidach). Po drodze warto zatrzymać się w popularnym schronisku PTTK na Hali Krupowej.

TRASA VII (Zawoja Widełki – Hala Barankowa – Hala Kamińskiego – Mędralowa – Przełęcz Jałowiecka – Zawoja Czatoża - Zawoja Widełki)
Czas: 3 godziny 45 minut

Interesująca trasa wiodąca przez omijane często przez turystów – ze względu na sąsiedztwo znacznie bardziej popularnej Babiej Góry – południowo-zachodnie krańce Podbabiogórza. Na szlaku najdalej wysunięty na północ punkt Słowacji – Mędralowa, widokowa Hala Kamińskiego, a w sezonie dodatkową atrakcją jest wypas owiec na Hali Barankowej.

TRASA VIII (Przełęcz Krowiarki – Babia Góra – Polana Markowe Szczawiny – Przełęcz Krowiarki)
Czas: 5 godzin 05 minut

Najpopularniejsza trasa na szczyt „Królowej Beskidów” – Babią Górę. Niezapomniane panoramy, lekcja poglądowa piętrowego układu roślinności, szlak o wysokogórskim posmaku, a zarazem – przy sprzyjających warunkach pogodowych – niezbyt trudny, dostępny dla każdego średnio zaawansowanego amatora górskich wędrówek. Krótko mówiąc – dla każdego turysty odwiedzającego Podbabiogórze trasa obowiązkowa!

TRASA IX (Oravska Polhora Slaná Voda – Mała Babia Góra – Przełęcz Brona – Polana Markowe Szczawiny – Zawoja Markowa)
Czas: 5 godzin

Ciekawe przejście ze słowackiej na polską stronę masywu „Królowej Beskidów”, wiodące rzadko wybieranym przez turystów szlakiem przez Małą Babią Górę, doskonały punkt widokowy. W kombinacji z trasą X pozwala na odbycie wycieczki dwudniowej, z noclegiem w schronisku PTTK na Markowych Szczawinach, lub po stronie słowackiej, w Slanej Vodzie.

TRASA X (Zawoja Markowa – Polana Markowe Szczawiny – Perć Akademików – Babia Góra – Gajówka Hviezdoslava – Oravska Polhora Slaná Voda)

Niezwykle atrakcyjna krajobrazowo wycieczka, wiodąca przez najwyższe partie masywu Babiej Góry po obu stronach granicy. Trasa biegnie „Percią Akademików” – znanym, najbardziej efektownym (ale i najtrudniejszym) szlakiem, pozwalającym na zdobycie Diablaka od północy, ale pozwala także odkryć uroki południowej, słowackiej, znacznie mniej znanej i spokojniejszej strony „Królowej Beskidów”. Uwaga! „Perć Akademików” jest szlakiem jednokierunkowym, przeznaczonym wyłącznie do podejścia! W okresie zimowym także podchodzenie nim jest zakazane.

SPACER PO SUCHEJ BESKIDZKIEJ

Sucha Beskidzka, to 10 tys. miasto powiatowe położone w śródgórskiej, beskidzkiej kotlinie u ujścia rzeki Stryszawki do Skawy. Jest też największym miastem Podbabiogórza i zarazem jego nieoficjalną stolicą. Istnieje tutaj wiele atrakcji związanych z historią regionu, które warto odwiedzić. Najważniejsze zabytki to:

  • Zamek zwany „Małym Wawelem”
  • Przyzamkowe ogrody z „Domkiem Ogrodnika” - stałą ekspozycją etnograficzną
  • Muzeum Miejskie
  • Kaplica na Górze Jasień
  • Zespół kościelno-klasztorny
  • Karczma „Rzym” znana z legendy o Panu Twardowskim
  • Zabytkowa stacja kolejowa
  • Platforma widokowa na górze Mioduszyna

 

SPACER PO JORDANOWIE

Jordanów, czyli „zielone miasteczko” to najstarsze miasto powiatu suskiego, które zamieszkuje ponad 5 tys. mieszkańców. Warto wybrać się tutaj na krótki godzinny spacer, podczas którego koniecznie należy zahaczyć o takie miejsca jak:

  • Zabytkowy rynek z kapliczką Jana Nepomucena
  • Neogotycki Ratusz
  • Gmach dawnego sądu powiatowego
  • Kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej

SPACER PO MAKOWIE PODHALAŃSKIM

Maków Podhalański to niespełna 6 tys. miasto słynące z pięknego „haftu makowskiego”, który to przedstawia najczęściej motywy roślinne połączone ze splotem łańcuszkowym o urozmaiconych kształtach oraz Tygodnia Kultury Beskidzkiej organizowanego tutaj od wielu lat. Podczas zwiedzania tej niezwykle urokliwej miejscowości bez wątpienia należy zobaczyć:

  • Rynek z „Pomnikiem Nieznanego Żołnierza i Ofiar Wojny”
  • Izbę Regionalną im. Emila Wacyka
  • Galerię autorską Mieczysława Głucha
  • Kapliczkę filasową
  • Ruiny dawnej huty żelaza „Maurycy”
  • Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin tzw. „Pani Makowskiej”
  • Willę „Marysin”
  • Zabytkowy budynek stacji kolejowej

Samochodem lub rowerem wśród drewnianej historii regionu

Jedną z najciekawszych i niewątpliwie największych atrakcji południowej Polski jest Szlak Architektury Drewnianej, który wiedzie aż przez cztery województwa. Małopolski odcinek tej trasy to 255 zabytków takich jak: drewniane świątynie, staropolskie dwory, drewniane karczmy, skanseny oraz wille. Szlak pobabiogórskich zabytków to łącznie ok. 111 kilometrów, które można przemierzyć samochodem lub rowerem. Wybierając transport czterokołowy, należy zarezerwować sobie na to cały dzień. W drugim wypadku warto podzielić trasę przynajmniej na dwa dni i dobrze ją zaplanować, gdyż korzysta się tutaj głównie z dróg publicznych, a sama droga zawiera też liczne wzniesienie — jesteśmy w końcu w górach!

Główne obiekty, o które warto zahaczyć podczas wyprawy to:

  • drewniany kościół w Lachowicach,
  • drewniany kościół w Łętowni,
  • drewniany kościół w Zawoi,
  • Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej
  • Skansen im. Józefa Żaka w Zawoi Markowej,
  • Skansen w Sidzinie – Muzeum Kultury Ludowej,
  • Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie,
  • karczma „Rzym” w Suchej Beskidzkiej.